Понеділок
03.08.2020
18:56
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Бібліотека Прилуцької гімназії № 5
 імені Віктора Андрійовича Затолокіна
Головна Реєстрація Вхід
Шевченко Т.Г. »
Меню сайтуБіографія Т.Г.Шевченка
Шевченківська енциклопедіяПам'ятники Шевченку  в Україні та світі


На сьогоднішній день налічується 1384 пам’ятники Тарасу Шевченку у світі: 1256 в Україні та 128 за кордоном – у 35-ти державах.


В Україні найбільше пам’ятників встановлено на Івано-Франківщині – 201, за нею йдуть Львівська (193), Тернопільська (165) та Черкаська (102) області.


За кордоном найбільше пам’ятників встановлено у Росії – 30 (10 пам'ятників та 20 меморіальних дошок), Казахстані – 16, США – 9 та Канаді – 9, а також у Білорусії (6), Польщі (5), Молдові (4), Бразилії (3), Аргентині (3), Франції (3) та ін.


Перший пам’ятник Т. Шевченку було відкрито у 1881 році до 20-річчя від дня смерті митця у м. Форт Шевченко (Казахстан) під керівництвом І.О. Ускова, який був комендантом Новопетровського укріплення, коли Шевченко перебував там на засланні.


Пам'ятники Шевченку в Україні


В Україні перший пам’ятник Шевченку (його погруддя) було встановлено у Харкові у садибі Алчевських у 1881 році.

Одним із кращих зразків монументальної Шевченкіани у світі та найкращим пам’ятником Т. Шевченку в Україні вважається пам’ятник, встановлений у Харкові в 1935 році. Автори пам’ятника – скульптор Матвій Манізер і архітектор Йосип Лангбард. 

Загальна висота пам’ятника – більше 16 метрів, а статуя Кобзаря, яка зроблена з сірого (спочатку чорного) лабрадориту, – 5,5 метрів.
Цікавим також є пам’ятник у Чернігові (1992, автор – Андрій Чепелик – Народний художник України (1992), лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка (2000). Шевченко тут – молодий та статний франт, яким він і був, навчаючись у Петербурзькій Академії мистецтв.
Ковель. Розміри монумента є вражаючими — понад 7 м заввишки, вага бронзової скульптури поета — приблизно 20 тонн.
Дніпропетровськ. Пам'ятник на острові в парку ім.Т.Г.Шевченка
Канів. Тарасова гора
Львів
Богородчани. Івано-Франківська обл.
Дубно
Калуш. Івано-Франківська обл.
Київ
Прилуки. Чернігівська обл.
Маріуполь
Село Шевченково. Черкаська обл.  Пам'ятник "Тарас Подорожі" був відкритий на садибі батьків Тараса, Григорія і Катерини Шевченко, в селі Шевченкове (Кирилівці в минулому). Пам'ятник було відкрито в 1992 році.
Снятин. Львівська обл.
Сокаль.Львівська обл.
Тернопіль
Тисмениця. Івано-Франківська обл.
Хуст.Закарпаття
Ялта.КримПам'ятники Шевченку в світі

Пам'ятник Тарасові Шевченку в Празі

Образ Шевченка, втілений авторами празького пам'ятника, — це молодий поет, сповнений надій і сподівань, що лівою рукою до серця притискає сувій (імовірно, з власними поезіями), сміливо й гордо позирає на глядачів. Для відображення обличчя поета за основу був взятий його ранній автопортретБуенос-Айрес. Аргентина (1971р.)

Молодий Шевченко, в його постаті – напруження та пристрасне звернення до людей, поряд – скульптурна група «Гайдамаки», що є своєрідною ілюстрацією до образу поета. Це мистецьке рішення особливо вдале для пам’ятника, що знаходиться в іншому етнічному середовищі: супутні персонажі містять додаткову інформацію для глядачів, які мають обмежені знання про Україну, Шевченка, його твори. Автор – Леонід Моложанин.
Рим. Італія (1973р.)

Автор  пам’ятника Уго Мацеї одягнув Тараса Григоровича в римську тогу, зобразив його трибуном-оратором, який, піднісши руку, звертається до присутніх із полум’яним словом. Таке «переодягнення» – образна констатація того, що Шевченко та його твори належать не лише Україні, а й усьому людству.

Енкарнасьйон. Парагвай

Українською на п'єдесталі написано: "Найбільший поет та національний пророк України".
Варшава
Угорщина
Білий Бір. Польща
Софія. БолгаріяВашингтон. СШАКурітіба. БразиліяВінніпег.КанадаПариж. ФранціяБаку. Відкритий 30 червня 2008 р.
Грузія
Мангишлак, Казахстан
Мінськ, Білорусь
Москва. Кутузовський проспект перед готелем "Україна"
Санкт-Петербург. Пам'ятник на площі Шевченка
Тирасполь, Молдова
Ташкент, УзбекистанПошук

Календар
«  Серпень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Новини бібліотеки